למה מפיק מוזיקלי צריך להשתמש בסמפלים ודגימות מוכנות?

מפיק מוזיקה בבידוד
הפקת מוזיקה באולפן בזמן הקורונה? אתם חייבים חבילות סמפלים!
7 באפריל 2020
סימפולים בהפקה מוזיקלית
מה זה סמפלים ואיך משתמשים עם סמפלים בהפקת מוזיקה?
23 בינואר 2021

המציאות כיום לעומת שנים קודמות – 

בשנים קודמות לא היה מפיק מוזיקלי, היה מה שנקרא טכנאי או אומן. בני אדם אשר עוסקים במוסיקה והן בני אדם אשר מפעילים ציוד של אולפן הקלטות. הינם היו מנהלים מוסיקליים, מתזמרים או לחלופין מנהלים, אך אין היה בנמצא מישהו אחד אשר ילווה את האומן מאלף ועד תו. הקושי התבטא בכך כי מרבית המוסיקאים לא ידעו לשוחח באותה שפה של טכנאים ונהפוך הוא. התפקיד העיקרי של מפיקי מוזיקה היה לתווך ואף לתרגם בין שני הניצים. משמעותי להבין, כי בימים עברו אין היה קיים מחשב, כל הפעולות התרחשו באופן ידני בלבד. במידה והיו מעוניינים להגביר את הסאונד של השירה בפזמון ההתחלתי, היה מישהו שזו הייתה הגדרת התפקיד שלו, להמתין לדקה המסוימת בשיר וכן אז להגביר את הקול. מפיק מוזיקלי , בין היתר, דאג שהכל יתבצע. 

במציאות העכשווית, מרבית מן מפיקי מוזיקה לא רק שהם מבינים במוזיקה, בכתיבה או באומנות, כי אם הינם מבינים גם במיקס, באולפן ובהקלטה. לימודי הפקה מוזיקלית במציאות הנוכחית מבצעים סינרגיה של עיבוד, מוסיקה, תזמור והלחנה ביחד עם עיבוד, מחשב וכן לימודי דגימות סאונד. הגורם לכל זאת הינו כי מפיקי מוזיקה בהווה עשוי להבין הכל. כמו כן, הדבר אינו בהכרח אפקט שלילי על מי שלא מבין כמה מן התחומים אשר מלמדים – קיים מפיק מוזיקלי משכמו ומעלה אשר אינו למד, אבל המוסיקה וגם ההלחנה מהווים שכר הוגן עבור הוותק שלו. הפקה של אלבום הפכה לעסק מסובך והמטרה של מפיקי מוזיקה הינה להעניק שירות בכל אחד מן ההיבטים שהאומן נזקק להם.

תפקידם המרכזי של מפיק מוזיקלי – 

האולפן הינו האזור אשר בו מפיקי מוזיקה הופכים למנצחים ואף יש באמתחתם שני תפקידים מרכזיים. התפקיד הראשון הינו לדאוג כי ההקלטות ישמעו באופן הכי מיטבי והן בהלימה ללהקה או לדרישות של ההפקה. התפקיד השני הינו להוציא את הטייק הכי איכותי מן הנגנים. די באיתור של אולפן מסוים, בדרך כלל עדיף למצוא אולפן בעלות הכי נמוכה ופשוט להיכנס אליו ולהקליד שיר של להקה כל שהיא. עת באולפן היה בשנים קודמות כרוך בממון רב, פי אלפי מונים מכעת. כאשר מפיק מוזיקלי העדיף לגשת לאולפן כל שהוא, היה עבור זאת גורם ממשי. בחירה של אולפן הקלטות, הציוד והן הוויב הינם אקוטיים למהלך תקין של פעילות וכן לממצא הסופי. הפקת אלבום = המון הון. מפיקי מוזיקה מקצועיים יודעים כיצד לחסוך איפה שניתן וגם יודעים להתגמש אם ואיפה שנדרש.

האפקטים שדרושים לכל מפיק מוזיקלי לרבות סימפלים – 

מפיקי מוזיקה מקצועיים כבר יודעים פלוס מינוס מה רצונם בטרם שלב הפוסט והן בטרם הקלטה. מפיק מוזיקלי  ישב עם הלהקה יתור ואף ימצא את דגימות סאונד  וכן הכיוון  אשר הולם את האלבום. אף יתר החלקים, האפקטים, הסינתים וכן סימפולים יהיו מרביתם ערוכים ומוכנים למיקס . שלב הפוסט הינו העת בה כל הרעיונות שהומצאו מבצעים הלכה למעשה , כדי להכין את כל האלמנטים עבור מיקס.

סמפולים הינם עוד סוג של גוון, עוד מכחול או מברשת, האפשרות לייצר דבר מה חדש והן מעורר התלהבות. בשל סימפולים ובשל דגימות ניתן לבצע את מה שפיסית אין ביכולת שלכם לבצע. 

הדבר הראשוני אשר יצוץ בקרבכם כאשר סחים הודות סמפולים הינו תוף. אותן דגימות שכולכם בוודאי כבר מזה זמן רב הורגלתם להאזין להן בכמות רבה, כאלו אשר אינכם בכלל לא יודעים שהנכם שומעים אותן עם יד על הלב , עשיית השימוש על ידי סימפולים במטאל הולך אחורה עוד בשנות התשעים הינה מומלצת ביותר. בוודאות רבה נומר לכם את הדברים הבאים – במרבית האלבומים אשר יצאו לאור בעשר השנים האחרונות נעשה שימוש של סימפולים של תופים. בעצם, כל עיקר הוויכוח בין טרו לבין אולד סקול, בין האונה השמאלית לבין האונה הימנית, בין הצד הטכני לבין הצד של חשיבה מחוץ לקופסה – מיותר לחלוטין והן כל מה שנדרש פשוט שייפסק. יתרה מזאת, הטכנולוגיה אשר שוררת כעת כה מפותחת, שהנכם עשויים לדמות או להפוך בצורה אופטימלית מבחינת דגימות סאונד וכן דינמיקה, ביצוע חי עבור סימפולים.

Samples
Samples
אתר Samples הוקם במטרה לספק למפיקים ויוצרי מוזיקה ספריות סאונד איכותיות ותיקיות סמפלים מקצועיים שאיתם הם יכולים להשתמש בהפקה שלהם ולשדרג אותה.

Comments are closed.

דילוג לתוכן